OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2018-02-01 - Bussevik

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Johan Engström OK Orion 1:08:45          
2. Torgny Lindström Ronneby OK 1:08:50          
3. Magnus Saager OK Orion 1:10:10          
4. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:10:19          
5. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:12:29          
6. Niklas Bratt OK Orion 1:18:10          
7. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:27:12          
  Måns Sandgren OK Orion Arrangör         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Anders Håkansson OK Orion 43:20          
2. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 46:30          
3. Alma Svennerud Karlskrona SOK 46:31          
4. Stefan Karlsson Ronneby OK 46:35          
5. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 46:40          
6. Jonas Persson Torsås OK 51:20          
7. Simon Fogelström Torsås OK 51:30          
8. Magnus Olsson Torsås OK 51:30          
9. Ulf Johansson Karlskrona SOK 54:15          
10. Peter Andersson OK Orion 54:20          
11. Johan Jacobsson OK Orion 56:15          
  Lisa Olsson Torsås OK Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Joel Leistra Karlskrona SOK 20:35          
2. Märta Svennerud Karlskrona SOK 20:36          
3. Lova Kronmar Karlskrona SOK 20:50          
4. Maria Sibileva Karlskrona SOK 21:05          
5. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 21:15          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Klara Andersson OK Orion 31:23          
2. Mats Andersson OK Orion 31:33          
3. Gustav Olsson Torsås OK 32:40          
4. Maria Johansson Torsås OK 33:20          
5. Mattias Engström OK Orion 35:05          
6. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 35:10          
7. Lisa Swartz OK Orion 35:20          
8. Anders Nilsson OK Orion 35:35          
9. Sandra Widuch Karlskrona SOK 35:40          
10. Mats Carlsson Karlskrona SOK 35:45          
11. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 35:50          
12. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 35:51          
13. Lennart Andersson OK Orion 36:30          
14. Bosse Lönngren OK Dacke 36:35          
15. Eskil Johansson OK Orion 39:40          
16. Karl-Axel Engström OK Orion 40:15          
17. Pive Engström OK Orion 41:50          
18. Tommy Mattisson OK Orion 41:51          
19. Hedda Svensson OK Orion 43:20          
20. Jonas Svensson OK Orion 43:20          
21. Jonny Lagerström Ronneby OK 45:40          
22. Anne Johansson Karlskrona SOK 45:41          
23. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 48:20          
24. Christian Lindblom Stigmännen 56:30          
25. Elisabet Janner Ronneby OK 1:12:30          
  Selma Leopold OK Orion Utgått         
  Lars-Ola Larsson OK Orion Utgått         
  Jan Svensson OK Orion Utgått         
  Björn Zettervall Karlskrona SOK Utgått         
  Emma Zettervall Karlskrona SOK Utgått         
  Anders Leopold OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.