OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2018-01-11 - Åby

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:13:22          
2. Viktor Tovesson OK Orion 1:13:23          
3. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:13:32          
4. Magnus Saager OK Orion 1:15:28          
5. Torgny Lindström Ronneby OK 1:21:52          
6. Björn Andersson Karlskrona SOK 1:21:58          
7. Niklas Bratt OK Orion 1:35:16          
8. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:35:53          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Thomas Johannesson Ronneby OK 53:28          
2. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 53:56          
3. Adrian Skobe Kalmar OK 53:57          
4. Hugo Larsson Karlskrona SOK 53:59          
5. Simon Giselsson Ronneby OK 54:01          
6. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 54:04          
7. Stefan Karlsson Ronneby OK 54:06          
8. Alma Svennerud Karlskrona SOK 54:07          
9. Olle Björneld Kalmar OK 54:11          
10. Peter Wirenstedt Ronneby OK 54:16          
11. Nadiya Volynska OK Orion 54:22          
12. Ellen Wahlbom OK Orion 54:24          
13. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 54:25          
14. Anders Håkansson OK Orion 54:26          
15. Klara Andersson OK Orion 54:27          
16. Amanda Johansson OK Orion 1:02:37          
17. Jenny Håkansson OK Orion 1:12:40          
18. Kent Olsson OK Orion 1:24:41          
19. Johan Jacobsson OK Orion 1:28:50          
  Ulrika Hermansson OK Orion Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 21:28          
2. Joel Leistra Karlskrona SOK 21:29          
3. Clas Nilsson Karlskrona SOK 24:18          
4. Elisabet Janner Ronneby OK 24:53          
5. Elin Nilsson Karlskrona SOK 25:28          
6. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 25:29          
7. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 28:32          
8. Slava Zhelolkov Karlskrona SOK 42:12          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Filip Håkansson OK Orion 42:20          
2. Hedda Svensson OK Orion 42:36          
3. Jonas Svensson OK Orion 42:45          
4. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 42:58          
5. Ulf Johansson Karlskrona SOK 43:36          
6. Mats Andersson OK Orion 44:06          
7. Pive Engström OK Orion 44:41          
8. Myrra Carlsson OK Orion 50:31          
9. Lennart Andersson OK Orion 53:15          
10. Anne Lindell Kalmar OK 53:58          
11. Mikael Wahlbom OK Orion 55:55          
12. Emma Zettervall Karlskrona SOK 59:20          
13. Lisa Swartz OK Orion 59:26          
14. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 59:33          
15. Björn Zettervall Karlskrona SOK 1:00:02          
16. Nils Swartz OK Orion 1:00:27          
17. Johan Swartz OK Orion 1:00:28          
18. Annika Josefsson Karlskrona SOK 1:00:50          
19. Christian Lindblom Stigmännen 1:01:10          
20. Bosse Lönngren OK Dacke 1:01:27          
21. Tommy Mattisson OK Orion 1:01:45          
22. Karl-Axel Engström OK Orion 1:03:02          
23. Jonny Lagerström Ronneby OK 1:06:09          
24. Vilma Engström OK Orion 1:13:07          
25. Maria Leuenberger OK Orion 1:13:08          
26. Magnus Leuenberger OK Orion 1:13:12          
27. Mattias Engström OK Orion 1:13:13          
28. Gunilla Gustavsson OK Orion 1:13:15          
29. Eskil Johansson OK Orion 1:17:10          
30. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 1:22:34          
31. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 1:22:35          
32. Sandra Widuch Karlskrona SOK 1:22:36          
33. Filippa Söderberg Kalmar OK 1:22:37          
  Anders Sundelin OK Orion Utgått         
  Erik Sundelin OK Orion Utgått         
  Katarina Sundelin OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.