OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-12-21 - Häljarum

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Erik Andersson OK Orion 55:30          
2. Philip Persson OK Orion 57:04          
3. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:10:07          
4. Torgny Lindström Ronneby OK 1:17:33          
5. Thomas Johannesson Ronneby OK 1:17:57          
6. Johan Wennermark OK Orion 1:23:23          
7. Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 1:23:26          
  Daniel Gunnarsson OK Orion Arrangör         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Isak Hagberg Kalmar OK 52:55          
2. Filip Håkansson OK Orion 52:57          
3. Adrian Skobe Kalmar OK 52:59          
4. Simon Giselsson Ronneby OK 53:00          
5. Hugo Larsson Karlskrona SOK 53:13          
6. Viktor Skobe Kalmar OK 53:20          
7. Ellen Wahlbom OK Orion 53:35          
8. Nadiya Volynska OK Orion 53:46          
9. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 54:04          
10. Johan Myrén OK Orion 56:00          
11. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 1:01:38          
12. Mats Söderberg Kalmar OK 1:04:07          
13. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 1:07:28          
14. Johan Jacobsson OK Orion 1:12:36          
15. Annika Josefsson Karlskrona SOK 1:25:14          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Joel Leistra Karlskrona SOK 33:21          
2. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 33:37          
3. Maria Leuenberger OK Orion 44:07          
4. Magnus Leuenberger OK Orion 44:09          
5. Anna Gustavsson Kalmar OK 44:27          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Mats Andersson OK Orion 26:57          
2. Mattias Engström OK Orion 29:22          
3. Erik Oscarsson OK Orion 31:04          
4. Daniel Oskarsson OK Orion 31:05          
5. Emma Zettervall Karlskrona SOK 31:07          
6. Ulf Lundberg Kalmar OK 31:10          
7. Hilda Lindell OK Orion 31:14          
8. Oliver Håkansson OK Orion 31:15          
9. Anders Håkansson OK Orion 31:15          
10. Anders Nilsson OK Orion 31:33          
11. Ulf Johansson Karlskrona SOK 31:49          
12. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 32:27          
13. Filippa Söderberg Kalmar OK 32:29          
14. Mikael Wahlbom OK Orion 32:43          
15. Linda Allwood Karlskrona SOK 33:55          
16. Anne Lindell Kalmar OK 35:57          
17. Gunilla Gustavsson OK Orion 42:21          
18. Sandra Widuch Karlskrona SOK 42:26          
19. Ingemar Andersson OK Orion 46:04          
20. Lennart Andersson OK Orion 46:07          
21. Christian Lindblom Stigmännen 47:57          
22. Jonny Lagerström Ronneby OK 1:09:06          
23. Katarina Sundelin OK Orion 1:14:09          
24. Erik Sundelin OK Orion 1:14:10          
25. Anders Sundelin OK Orion 1:14:12          
26. Elisabet Janner Ronneby OK 1:19:51          
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.