OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-11-30 - Knösö

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Marcus Berggren Nyköpings OK 52:59          
2. Torgny Lindström Ronneby OK 53:09          
3. Philip Persson OK Orion 55:35          
4. Emil Øbro OK Orion 55:39          
5. Love Carlsson OK Orion 55:42          
6. Gustav Olsson Torsås OK 56:14          
7. Magnus Larsson Karlskrona SOK 56:39          
8. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:02:33          
9. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 1:06:05          
10. Måns Sandgren OK Orion 1:06:09          
11. Björn Andersson Karlskrona SOK 1:06:15          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Myrra Carlsson OK Orion 42:34          
2. Klara Andersson OK Orion 42:35          
3. Nadiya Volynska OK Orion 42:57          
4. Isak Hagberg Kalmar OK 45:32          
5. Hugo Larsson Karlskrona SOK 45:36          
6. Misha Shutnik . 45:38          
7. Alma Svennerud Karlskrona SOK 45:40          
8. Simon Fogelström Torsås OK 45:42          
9. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 45:44          
10. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 45:47          
11. Jonas Persson Torsås OK 48:03          
12. Olena Pitirimova OK Orion 52:27          
13. Lisa Pettersson OK Dacke 52:29          
14. Magnus Olsson Torsås OK 52:41          
15. Johan Jacobsson OK Orion 56:47          
16. Hanna Wisniewska OK Orion 1:00:16          
  Linus Vernström Ronneby OK Utgått         
  Ulf Johansson Karlskrona SOK Arrangör         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 19:33          
2. Joel Leistra Karlskrona SOK 19:35          
3. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 22:01          
4. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 24:49          
5. Wille Vernström Ronneby OK 27:24          
6. Elias Lindström Ronneby OK 27:25          
7. Elisabet Janner Ronneby OK 47:44          
  Magnus Leuenberger OK Orion Utgått         
  Maria Leuenberger OK Orion Utgått         



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Sandra Widuch Karlskrona SOK 41:08          
2. Emma Zettervall Karlskrona SOK 41:15          
3. Tommy Olsson Karlskrona SOK 41:20          
4. Hedda Svensson OK Orion 41:21          
5. Jonas Svensson OK Orion 41:22          
6. Filippa Söderberg Kalmar OK 41:25          
7. Björn Zettervall Karlskrona SOK 41:26          
8. Lennart Andersson OK Orion 41:29          
9. Karl-Axel Engström OK Orion 41:41          
10. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 41:56          
11. Pive Engström OK Orion 42:39          
12. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 47:16          
13. Filip Håkansson OK Orion 48:00          
14. Gunilla Gustavsson OK Orion 48:40          
15. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 49:55          
16. Ingemar Andersson OK Orion 52:48          
17. Maja Pettersson OK Dacke 52:52          
18. Anne Lindell Kalmar OK 52:55          
19. Eva Pettersson OK Dacke 53:04          
20. Vilma Engström OK Orion 54:51          
21. Mattias Engström OK Orion 54:56          
22. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 56:38          
23. Mats Carlsson Karlskrona SOK 57:07          
24. Bengt Strindhagen OK Orion 58:12          
  Yngve Magnusson OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.