OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-11-23 - Rödeby V

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:07:04          
2. Emil Øbro OK Orion 1:09:00          
3. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:10:40          
4. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:11:30          
5. Torgny Lindström Ronneby OK 1:12:35          
6. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:12:45          
7. Gustav Olsson Torsås OK 1:13:20          
8. Björn Andersson Karlskrona SOK 1:17:17          
9. Niklas Bratt OK Orion 1:28:00          
  Christian Håkansson Ronneby OK Utgått         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Yuri Omelchenko OK Orion 34:23          
2. Isak Hagberg Kalmar OK 36:47          
3. Håkan Svensson Bredaryd SOK 36:53          
4. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 36:57          
5. Adrian Skobe Kalmar OK 37:00          
6. Nadiya Volynska OK Orion 37:18          
7. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 37:19          
8. Lisa Olsson Torsås OK 37:36          
9. Magnus Olsson Torsås OK 37:37          
10. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 39:55          
11. Jonas Persson Torsås OK 40:46          
12. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 45:22          
13. Simon Giselsson Ronneby OK 45:25          
14. Hugo Larsson Karlskrona SOK 46:01          
15. Alma Svennerud Karlskrona SOK 46:02          
16. Klara Andersson OK Orion 46:04          
17. Ellen Wahlbom OK Orion 46:04          
18. Viktor Skobe Kalmar OK 46:05          
19. Myrra Carlsson OK Orion 46:08          
20. Simon Fogelström Torsås OK 46:29          
21. Ulf Johansson Karlskrona SOK 46:52          
22. Maria Johansson Torsås OK 47:09          
23. Annika Josefsson Karlskrona SOK 53:38          
24. Johan Jacobsson OK Orion 59:35          
  Olle Björneld Kalmar OK Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 26:36          
2. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 26:38          
3. Magnus Leuenberger OK Orion 26:50          
4. Maria Leuenberger OK Orion 26:52          
5. Linn Björneld Kalmar OK 34:26          
6. Elin Nilsson Karlskrona SOK 34:28          
7. Lova Kronmar Karlskrona SOK 34:49          
8. Clas Nilsson Karlskrona SOK 34:56          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Anders Nilsson OK Orion 36:59          
2. Mikael Wahlbom OK Orion 37:55          
3. Lennart Andersson OK Orion 38:50          
4. Gunilla Gustavsson OK Orion 39:05          
4. Stefan Jönsson Ronneby OK 39:05          
6. Lisa Swartz OK Orion 39:43          
7. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 39:44          
8. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 39:45          
9. Emma Zettervall Karlskrona SOK 39:46          
10. Nils Swartz OK Orion 39:55          
11. Hedda Svensson OK Orion 40:20          
12. Jonas Svensson OK Orion 40:20          
13. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 40:20          
14. Filip Håkansson OK Orion 42:16          
15. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 47:55          
16. Magnus Nilsson Torsås OK 48:55          
17. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 49:49          
18. Anne Johansson Karlskrona SOK 50:26          
19. Mats Carlsson Karlskrona SOK 52:55          
20. Vilma Engström OK Orion 53:30          
21. Mattias Engström OK Orion 53:33          
22. Eskil Johansson OK Orion 53:59          
23. Christian Lindblom Stigmännen 57:39          
24. Ingemar Andersson OK Orion 57:58          
25. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 59:32          
26. Katarina Sundelin OK Orion 1:07:52          
29. Martina Sundelin OK Orion 1:07:53          
30. Anders Sundelin OK Orion 1:07:55          
  Ottilia Åkesson OK Orion Utgått         
  Mats Andersson OK Orion Utgått         
  Elisabet Janner Ronneby OK Utgått         
  Yngve Magnusson OK Orion Utgått         
  Carl Åkesson OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.