OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-11-16 - Ronneby

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Joakim Andén SNOL 1:06:10          
2. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:06:44          
3. Pontus Petersson OK Orion 1:16:47          
4. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:17:14          
5. Emil Øbro OK Orion 1:19:25          
6. Torgny Lindström Ronneby OK 1:21:04          
7. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:22:06          
8. Henrik Berlin OK Orion 1:23:23          
9. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:24:12          
10. Magnus Saager OK Orion 1:31:17          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Christian Håkansson Ronneby OK 38:11          
2. Tom Olausson OK Orion 38:56          
3. Hugo Larsson Karlskrona SOK 38:58          
4. Klara Andersson OK Orion 39:01          
5. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 39:02          
6. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 39:03          
7. Alma Svennerud Karlskrona SOK 39:05          
8. Myrra Carlsson OK Orion 39:10          
9. Stefan Pettersson Kalmar OK 39:20          
10. Nadiya Volynska OK Orion 39:26          
11. Ellen Wahlbom OK Orion 40:29          
12. Thomas Johannesson Ronneby OK 41:19          
13. Daniel Persson Ronneby OK 43:24          
14. Simon Giselsson Ronneby OK 43:48          
15. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 43:56          
16. Linus Vernström Ronneby OK 44:04          
17. Mats Andersson OK Orion 46:13          
18. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 47:10          
19. Inge Götesson Karlskrona SOK 52:50          
20. Johan Jacobsson OK Orion 1:05:15          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 29:38          
2. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 29:48          
3. Maria Leuenberger OK Orion 30:18          
4. Magnus Leuenberger OK Orion 30:21          
5. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 30:38          
6. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 32:30          
7. Elisabet Janner Ronneby OK 41:19          
8. Jonny Lagerström Ronneby OK 49:22          
9. Holly Ekenberg Ronneby OK 1:01:32          
10. Eva-Lotta Johansson Ronneby OK 1:01:33          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Lisa Pettersson OK Dacke 33:04          
2. Ann-Christin Nero Ronneby OK 38:22          
3. Mats Carlsson Karlskrona SOK 38:25          
4. Annika Josefsson Karlskrona SOK 38:42          
5. Eskil Johansson OK Orion 38:43          
6. Eva Pettersson OK Dacke 38:45          
7. Thomas Almqvist FK Vittus 38:48          
8. Stefan Jönsson Ronneby OK 39:06          
9. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 42:35          
10. Sandra Widuch Karlskrona SOK 43:20          
11. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 44:20          
12. Kristina Berlin Karlskrona SOK 45:03          
13. Emma Zettervall Karlskrona SOK 45:54          
14. Björn Zettervall Karlskrona SOK 46:00          
15. Hedda Svensson OK Orion 46:28          
16. Annica Rosengren OK Orion 46:29          
17. Christian Lindblom Stigmännen 56:19          
  Martina Sundelin OK Orion Utgått         
  Anders Sundelin OK Orion Utgått         
  Katarina Sundelin OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.