OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-11-09 - Kråkerum NO

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Emil Øbro OK Orion 1:06:51          
2. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:06:55          
3. Love Carlsson OK Orion 1:10:33          
4. Gustav Olsson Torsås OK 1:10:34          
5. Torgny Lindström Ronneby OK 1:10:38          
6. Joakim Andén SNOL 1:11:52          
7. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:20:49          
8. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:21:17          
9. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:21:39          
10. Fredrik Berntsson Skåneslättens OL 1:25:22          
11. Niklas Bratt OK Orion 1:28:30          
  Emil Pettersson Karlskrona SOK Utgått         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Tom Olausson OK Orion 39:12          
2. Hugo Larsson Karlskrona SOK 39:13          
3. Alma Svennerud Karlskrona SOK 39:14          
4. Stefan Karlsson Ronneby OK 39:27          
5. Jörgen Johansson Karlskrona SOK 39:35          
6. Ellen Wahlbom OK Orion 40:37          
7. Stefan Pettersson Kalmar OK 40:43          
8. Maria Johansson Torsås OK 40:50          
9. Magnus Olsson Torsås OK 41:19          
10. Ulf Johansson Karlskrona SOK 43:20          
11. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 48:31          
12. Kent Olsson OK Orion 50:47          
13. Johan Jacobsson OK Orion 51:53          
14. Inge Götesson Karlskrona SOK 51:56          
15. Bo Salomonsson Kalmar OK 1:05:39          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Adam Andersson Karlskrona SOK 25:30          
2. Märta Svennerud Karlskrona SOK 25:32          
3. Joel Leistra Karlskrona SOK 25:33          
4. Magnus Leuenberger OK Orion 25:54          
5. Maria Leuenberger OK Orion 25:55          
6. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 26:41          
7. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 32:02          
8. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 32:09          
9. Jonny Lagerström Ronneby OK 37:18          
10. Isak Törnqvist Karlskrona SOK 49:18          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Mats Andersson OK Orion 34:43          
2. Filip Håkansson OK Orion 36:06          
3. Klara Andersson OK Orion 36:16          
4. Jonas Svensson OK Orion 37:01          
5. Sandra Widuch Karlskrona SOK 37:02          
6. Hedda Svensson OK Orion 37:03          
7. Anders Nilsson OK Orion 37:22          
8. Peter Wilhelmsson Karlskrona SOK 41:20          
9. Emma Zettervall Karlskrona SOK 42:21          
10. Marcus Svennerud Karlskrona SOK 42:23          
11. Thomas Almqvist FK Vittus 42:36          
12. Karl-Axel Engström OK Orion 42:42          
13. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 42:47          
14. Gunilla Gustavsson OK Orion 42:58          
15. Magnus Nilsson Torsås OK 43:05          
16. Bosse Lönngren OK Dacke 43:13          
17. Elin Antonischki OK Orion 43:14          
18. Jörn Antonischki OK Orion 43:15          
19. Pive Engström OK Orion 44:25          
20. Mats Carlsson Karlskrona SOK 44:53          
21. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 45:45          
22. Anne Johansson Karlskrona SOK 53:59          
23. Christian Lindblom Stigmännen 57:01          
24. Elisabet Janner Ronneby OK 1:11:36          
25. Katarina Sundelin OK Orion 1:14:28          
26. Anders Sundelin OK Orion 1:14:30          
  Pi Persson OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.