OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-10-26 - Bastasjö

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Pontus Petersson OK Orion 53:49          
2. Gustav Olsson Torsås OK 53:51          
3. Marcus Berggren Nyköpings OK 53:53          
4. Torgny Lindström Ronneby OK 53:55          
5. Emil Øbro OK Orion 54:10          
6. Aleksander Bernaciak OK Orion 54:15          
7. Adam Georgsson Karlskrona SOK 55:19          
8. Henrik Berlin OK Orion 58:30          
9. Björn Andersson Karlskrona SOK 58:47          
10. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:03:35          
11. Johan Engström OK Orion 1:03:55          
12. Magnus Saager OK Orion 1:05:10          
  Ronny Lobenius Hammarkinds OK Utgått         
  Hanna Wisniewska OK Orion Utgått         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Yuri Omelchenko OK Orion 42:26          
2. Hugo Larsson Karlskrona SOK 42:33          
3. Stefan Karlsson Ronneby OK 42:37          
4. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 42:38          
5. Alma Svennerud Karlskrona SOK 42:42          
6. Linus Vernström Ronneby OK 45:10          
7. Simon Fogelström Torsås OK 45:14          
8. Ove Lernå Kalmar OK 45:20          
9. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 46:41          
10. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 46:43          
11. Frantisek Svetnicky Karlskrona SOK 46:50          
12. Myrra Carlsson OK Orion 50:31          
13. Mats Söderberg Kalmar OK 51:02          
14. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 51:26          
15. Maria Johansson Torsås OK 51:36          
16. Lisa Olsson Torsås OK 51:42          
17. Johan Jacobsson OK Orion 1:17:05          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Märta Svennerud Karlskrona SOK 16:38          
2. Annica Rosengren OK Orion 16:38          
3. Lova Kronmar Karlskrona SOK 17:25          
4. Maria Leuenberger OK Orion 17:54          
5. Magnus Leuenberger OK Orion 17:55          
6. Claes Lindell OK Orion 18:04          
7. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 18:08          
8. Lars Forsstedt Söders-Tyresö 25:50          
  Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK Utgått         



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Mats Andersson OK Orion 32:05          
2. Dorota Šmelíková Karlskrona SOK 32:32          
3. Martin Söderberg OK Skogsfalken 33:04          
4. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 33:10          
5. Filip Håkansson OK Orion 35:09          
6. Linn Olsson OK Orion 35:27          
7. Erik Hansson Karlskrona SOK 35:40          
8. Emma Zettervall Karlskrona SOK 35:54          
9. Moa Pettersson Karlskrona SOK 35:58          
10. Anders Nilsson OK Orion 36:18          
11. Björn Zettervall Karlskrona SOK 36:19          
12. Hedda Svensson OK Orion 36:24          
13. Jonas Svensson OK Orion 36:26          
14. Oliver Håkansson OK Orion 36:30          
15. Anders Håkansson OK Orion 36:32          
16. Ann-Christin Nero Ronneby OK 36:35          
17. Pive Engström OK Orion 36:37          
18. Eva Pettersson OK Dacke 36:38          
19. Lennart Andersson OK Orion 36:39          
20. Lennart Nilsson OK Orion 36:40          
21. Eskil Johansson OK Orion 36:45          
22. Annika Josefsson Karlskrona SOK 36:53          
23. Thomas Almqvist FK Vittus 39:49          
24. Lennart Sohlin OK Orion 40:10          
25. Karl-Axel Engström OK Orion 42:46          
26. Sandra Widuch Karlskrona SOK 42:48          
27. Tommy Mattisson OK Orion 42:50          
28. Carolin Håkansson OK Orion 45:45          
29. Bo Salomonsson Kalmar OK 46:17          
30. Christian Lindblom Stigmännen 56:15          
31. Elisabet Janner Ronneby OK 1:09:54          
32. Martina Sundelin OK Orion 1:10:24          
33. Katarina Sundelin OK Orion 1:10:26          
34. Anders Sundelin OK Orion 1:10:28          
  Yngve Magnusson OK Orion Utgått         
  Anders Leopold OK Orion Utgått         
  Selma Leopold OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.