OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2017-10-19 - Höga Sand

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Marcus Berggren Nyköpings OK 1:04:45          
2. Pontus Petersson OK Orion 1:04:52          
3. Torgny Lindström Ronneby OK 1:04:56          
4. Gustav Olsson Torsås OK 1:05:08          
5. Philip Persson OK Orion 1:07:14          
6. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:07:45          
7. Johan Engström OK Orion 1:07:46          
8. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:08:27          
9. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:09:32          
10. Björn Andersson Karlskrona SOK 1:09:56          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Stefan Karlsson Ronneby OK 48:47          
2. Maxim Omelchenko Karlskrona SOK 48:49          
3. Frantisek Svetnicky Karlskrona SOK 48:51          
4. Isak Hagberg Kalmar OK 48:52          
5. Hugo Larsson Karlskrona SOK 49:11          
6. Simon Fogelström Torsås OK 49:17          
6. Adrian Skobe Kalmar OK 49:17          
8. Ove Lernå Kalmar OK 49:37          
9. Jonas Persson Torsås OK 49:41          
10. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 49:47          
11. Johan Myrén OK Orion 49:52          
12. Ellen Wahlbom OK Orion 49:56          
13. Stefan Pettersson Kalmar OK 49:58          
14. Magnus Olsson Torsås OK 50:05          
15. Maria Johansson Torsås OK 50:18          
16. Nadiya Volynska OK Orion 50:22          
17. Lisa Olsson Torsås OK 50:23          
18. Myrra Carlsson OK Orion 51:16          
19. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 51:38          
20. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 52:54          
21. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 53:44          
22. Christian Oldgård Kalmar OK 56:15          
23. Maria Arvidsson Kalmar OK 1:00:22          
24. Ulf Johansson Karlskrona SOK 1:03:02          
25. Kent Olsson OK Orion 1:06:50          
26. Johan Jacobsson OK Orion 1:11:36          
  Emil Olsson OK Orion Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Jakob Omelchenko Karlskrona SOK 18:12          
2. Märta Svennerud Karlskrona SOK 20:28          
3. Magnus Leuenberger OK Orion 20:40          
4. Maria Leuenberger OK Orion 20:56          
5. Lova Kronmar Karlskrona SOK 21:08          
6. Leif Ingemarsson Karlskrona SOK 21:09          
7. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 21:12          
8. Anna Gustavsson Kalmar OK 25:49          
9. Elisabet Janner Ronneby OK 25:54          
10. Emma Sandgren OK Orion 33:11          
11. Ola Sandgren OK Orion 33:12          
12. Agnes Åsén Torsås OK 35:25          
13. Magnus Åsén Torsås OK 35:26          
14. Simon Waxegård Torsås OK 43:15          
15. Selma Leopold OK Orion 49:01          
16. Anders Leopold OK Orion 49:03          
17. Alice Johansson OK Orion 49:59          
18. Marina Johansson OK Orion 50:01          
19. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 1:00:32          
20. Viktoria Zhelobkov Orion Stars FC 1:19:48          
21. Viacheslav Zhelobkov Orion Stars FC 1:19:49          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Klara Andersson OK Orion 30:29          
2. Alma Svennerud Karlskrona SOK 30:31          
3. Filip Håkansson OK Orion 30:50          
4. Dorota Šmelíková Karlskrona SOK 30:58          
5. Filippa Söderberg Kalmar OK 31:04          
6. Hilda Lindell OK Orion 31:06          
7. Lisa Swartz OK Orion 31:38          
8. Mats Andersson OK Orion 31:50          
9. Amanda Svensson OK Orion 32:00          
10. Ulf Lundberg Kalmar OK 32:18          
11. Anders Nilsson OK Orion 37:08          
12. Lennart Nilsson OK Orion 37:24          
13. Linn Olsson OK Orion 37:30          
14. Elin Antonischki OK Orion 37:36          
15. Jörn Antonischki OK Orion 37:38          
16. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 37:44          
17. Sandra Widuch Karlskrona SOK 37:47          
18. Maria Sibileva Karlskrona SOK 37:53          
19. Annika Josefsson Karlskrona SOK 37:57          
20. Ann-Christin Nero Ronneby OK 37:58          
21. Lennart Andersson OK Orion 38:01          
22. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 38:04          
23. Eskil Johansson OK Orion 38:12          
24. Oliver Håkansson OK Orion 38:15          
25. Jenny Håkansson OK Orion 38:18          
26. Nellie Nilsson OK Orion 38:22          
27. Pive Engström OK Orion 38:46          
28. Mikael Wahlbom OK Orion 38:54          
29. Hedda Svensson OK Orion 39:46          
30. Jonas Svensson OK Orion 39:48          
31. Thomas Almqvist FK Vittus 39:49          
32. Magnus Nilsson Torsås OK 39:56          
33. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 39:59          
34. Bengt Strindhagen OK Orion 43:16          
35. Ingemar Andersson OK Orion 43:19          
36. Niklas Bratt OK Orion 43:32          
37. Lennart Sohlin OK Orion 43:51          
38. Karl-Axel Engström OK Orion 46:11          
39. Tommy Mattisson OK Orion 46:13          
40. Vilma Engström OK Orion 49:21          
41. Mattias Engström OK Orion 49:24          
42. Rasmus Ejermark Torsås OK 50:05          
43. Carolin Håkansson OK Orion 50:16          
44. Pi Persson OK Orion 50:39          
45. Christian Lindblom Stigmännen 54:13          
46. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 58:28          
47. Martina Sundelin OK Orion 1:07:21          
48. Katarina Sundelin OK Orion 1:07:25          
49. Anders Sundelin OK Orion 1:07:27          
  Björn Zettervall Karlskrona SOK Utgått         
  Emma Zettervall Karlskrona SOK Utgått         
  Björn Linnersjö OK Orion Utgått         
  Jan Svensson OK Orion Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.