OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2018-02-08 - Torsås

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Torgny Lindström Ronneby OK 1:00:07          
2. Adam Georgsson Karlskrona SOK 1:07:11          
3. Daniel Gunnarsson OK Orion 1:08:35          
4. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:10:00          



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Gustav Olsson Torsås OK 47:18          
2. Isak Hagberg Kalmar OK 47:19          
3. Stefan Karlsson Ronneby OK 47:21          
4. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 47:42          
5. Simon Fogelström Torsås OK 47:47          
6. Jao Jaber Karlskrona SOK 47:48          
7. Olle Björneld Kalmar OK 47:50          
8. Alma Svennerud Karlskrona SOK 47:53          
9. Jonas Persson Torsås OK 48:23          
10. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 49:11          
11. Maria Johansson Torsås OK 50:03          
12. Lisa Olsson Torsås OK 50:13          
13. Hugo Larsson Karlskrona SOK 50:20          
14. Nadiya Volynska OK Orion 56:40          
15. Johan Jacobsson OK Orion 1:09:00          



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Joel Leistra Karlskrona SOK 24:03          
2. Märta Svennerud Karlskrona SOK 24:04          
3. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 25:30          
4. Maria Sibileva Karlskrona SOK 25:45          
5. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 25:50          
6. Elisabet Janner Ronneby OK 36:25          
7. Annika Josefsson Karlskrona SOK 37:14          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Joakim Andén SNOL 23:57          
2. Mats Andersson OK Orion 31:02          
3. Klara Andersson OK Orion 31:08          
4. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 31:11          
5. Emma Zettervall Karlskrona SOK 35:12          
6. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 35:44          
7. Pive Engström OK Orion 38:17          
8. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 43:45          
9. Gunilla Gustavsson OK Orion 43:53          
10. Maria Leuenberger OK Orion 43:54          
11. Tommy Mattisson OK Orion 43:55          
12. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 44:19          
13. Karl-Axel Engström OK Orion 44:32          
14. Lasse Åberg Kalmar OK 49:32          
15. Christian Lindblom Stigmännen 57:57          
16. Jonny Lagerström Ronneby OK 58:01          
17. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 58:05          
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen
12: 2018-01-11 - Åby
13: 2018-01-18 - Backabo
14: 2018-01-25 - Silverforsen
15: 2018-02-01 - Bussevik
16: 2018-02-08 - Torsås

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.