OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2018-01-04 - Alljungen

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Philip Persson OK Orion 1:20:20          
2. Love Carlsson OK Orion 1:20:40          
3. Johan Höij OK Linné 1:21:10          
4. Gustav Olsson Torsås OK 1:34:40          
5. Viktor Tovesson OK Orion 1:40:00          
6. Magnus Larsson Karlskrona SOK 1:40:40          
  Daniel Gunnarsson OK Orion Utgått         
  Niklas Bratt OK Orion Utgått         
  Björn Andersson Karlskrona SOK Arrangör         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Johan Myrén OK Orion 57:30          
2. Isak Hagberg Kalmar OK 57:38          
3. Adrian Skobe Kalmar OK 57:39          
4. Stefan Karlsson Ronneby OK 57:44          
5. Simon Giselsson Ronneby OK 57:54          
6. Thomas Johannesson Ronneby OK 57:59          
7. Anders Håkansson OK Orion 58:05          
8. Magnus Olsson Torsås OK 58:06          
9. Peter Wirenstedt Ronneby OK 58:33          
10. Hanna Johannesson Ronneby OK 1:06:50          
11. Lisa Olsson Torsås OK 1:09:48          
12. Jenny Håkansson OK Orion 1:10:20          
13. Johan Jacobsson OK Orion 1:11:53          
14. Filip Nilsson Gotlands Bro OK 1:12:30          
15. Ellen Kallerbäck Emmaboda V OK 1:12:35          
16. Ellen Wahlbom OK Orion 1:12:39          
17. Ulrika Hermansson OK Orion 1:12:44          
18. Hugo Larsson Karlskrona SOK 1:12:55          
19. Simon Fogelström Torsås OK 1:13:00          
20. Jakob Wilhelmsson Karlskrona SOK 1:13:30          
21. Olle Kallerbäck Emmaboda Verda OK 1:14:40          
22. Ulf Johansson Karlskrona SOK 1:14:42          
23. Lovisa Johansson Karlskrona SOK 1:17:20          
  Maria Johansson Torsås OK Utgått         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Elis Weslien Nybro Ski 19:37          
2. Joel Leistra Karlskrona SOK 23:15          
3. Maria Sibileva Karlskrona SOK 23:25          
4. Elin Nilsson Karlskrona SOK 24:25          
5. Clas Nilsson Karlskrona SOK 24:26          
6. Lova Kronmar Karlskrona SOK 24:55          
7. Elias Kronmar Karlskrona SOK 26:15          
8. Linda Ingemarsson Karlskrona SOK 28:16          
9. Oleksii Zhelobkov Karlskrona SOK 28:25          
10. Sarah Ejermark Torsås OK 29:45          
11. Olle Lindquist Karlskrona SOK 36:50          
12. Kent Törnkvist Karlskrona SOK 36:50          
13. Elisabet Janner Ronneby OK 53:05          



Mellankorta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Arvid Kronmar Karlskrona SOK 30:11          
2. Emma Zettervall Karlskrona SOK 30:25          
3. Magnus Kronmar Karlskrona SOK 31:42          
4. Mikael Wahlbom OK Orion 34:32          
5. Lennart Andersson OK Orion 35:31          
6. Anton Törnkvist Karlskrona SOK 35:50          
7. Stefan Caleklint Karlskrona SOK 37:36          
8. Annika Josefsson Karlskrona SOK 37:39          
9. Gunilla Gustavsson OK Orion 37:43          
10. Maria Leuenberger OK Orion 37:52          
11. Sandra Widuch Karlskrona SOK 37:53          
12. Jan Svensson OK Orion 38:08          
13. Amanda Svensson OK Orion 38:41          
14. Christian Lindblom Stigmännen 46:52          
15. Johanna Wilhelmsson Karlskrona SOK 47:25          
16. Anne Johansson Karlskrona SOK 56:59          
17. Susanna Caleklint Karlskrona SOK 1:02:33          
18. Rasmus Ejermark Torsås OK 1:03:00          
19. Jonny Lagerström Ronneby OK 1:11:52          
20. Erik Sundelin OK Orion 1:17:44          
21. Anders Sundelin OK Orion 1:17:45          
22. Katarina Sundelin OK Orion 1:18:00          
  Björn Zettervall Karlskrona SOK Utgått         
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2017-10-19 - Höga Sand
2: 2017-10-26 - Bastasjö
3: 2017-11-02 - Färskesjön
4: 2017-11-09 - Kråkerum NO
5: 2017-11-16 - Ronneby
6: 2017-11-23 - Rödeby V
7: 2017-11-30 - Knösö
8: 2017-12-07 - Sjöarp
9: 2017-12-14 - Augerum
10: 2017-12-21 - Häljarum
11: 2018-01-04 - Alljungen

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2015/2016
Säsongen 2014/2015
Säsongen 2013/2014
Säsongen 2012/2013
Säsongen 2011/2012
Säsongen 2010/2011
Säsongen 2009/2010
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996

Regler
19 deltävlingar varav de 14 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre än 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 14 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 15, 16, 17, 18 och 19.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 19 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 18 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.