OK ORION - Stjärnorna som lyser starkast

Resultat från Östra Blekinges nattcup

2008-12-18 - Ålabäck

Långa banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Emil Fager OK Orion 1:06:20          
2. Rikard Saager OK Orion 1:07:30          
3. Magnus Larsson OK Dacke 1:08:30          
4. Niklas Bratt OK Orion 1:18:30          
5. David Engström OK Orion 1:21:30          
6. Emil Berger OK Orion 1:21:40          
  Björn Andersson OK Dacke Utgått         
  Nils Nedfors OK Dacke Utgått         



Mellanbanan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Thom Barbus OK Orion 47:45          
2. Peter Andersson OK Orion 48:00          
3. Peter Wilhelmsson OK Dacke 48:05          
4. Lasse Carlsson OK Orion 48:10          
5. Mattias Engström OK Orion 48:15          
6. Sara Lindström Ronneby OK 48:20          
7. Bengt Strindhagen FK Vittus 49:00          
8. Claes Lindell OK Orion 52:45          
9. Stefan Jönsson Ronneby OK 53:00          
10. Johan Jacobsson OK Orion 53:05          
11. Kjell Månsson Ronneby OK 53:10          
12. Bengt Aspvall Ronneby OK 53:15          
13. Lennart Andersson OK Orion 53:20          
14. Torgny Lindström Ronneby OK 53:35          
15. Kristina Berlin OK Orion 53:50          
16. Kenneth Fager OK Dacke 54:00          
17. Ingmar Andersson OK Orion 54:30          
18. Karl-Axel Engström OK Orion 54:50          
19. Kristina Andersson OK Dacke 56:20          
20. Pive Engström OK Orion 57:55          
21. Tommy Mattisson OK Orion 58:00          
22. Lennart Bohman FK Vittus 59:30          
23. Björn Linnersjö OK Orion 1:01:40          
24. Mats Carlsson FK Vittus 1:08:00          
25. Philip Persson OK Orion 1:14:20          
26. Viktor Tovesson OK Orion 1:14:25          
27. Emil Olsson OK Orion 1:14:30          
28. Erik Andersson OK Orion 1:15:00          
29. Ingemar Månsson Ronneby OK 1:39:00          
  Mikael Wahlbom OK Orion Utgått         
  Tom Olausson OK Orion Utgått         
  Inge Götesson OK Dacke Arrangör         



Korta banan:

PlatsNamn Klubb Tid  Övrigt
1. Melker Johansson OK Orion 16:50          
2. Carolin Håkansson OK Orion 17:00          
3. Sven Johansson OK Orion 17:10          
4. Theodor Wahlbom OK Orion 18:00          
5. Christer Svensson Ronneby OK 18:47          
6. Pi Persson OK Orion 22:10          
7. Maria Strindhagen FK Vittus 25:58          
8. Gunnar Johansson OK Orion 26:00          
Kommentarer och annat
Tillbaka till nattcupen
Kommentarer och referat
Totalställning

Deltävlingar
1: 2008-12-11 - Höga Sand
2: 2008-12-18 - Ålabäck
3: 2009-01-08 - Prästamarken
4: 2009-01-15 - Rosenholm
5: 2009-01-22 - Ronneby S
6: 2009-01-29 - Åby
7: 2009-02-05 - Dackestugan
8: 2009-02-12 - Saxemara
9: 2009-02-19 - Persmåla
10: 2009-02-26 - Färskesjön
11: 2009-03-05 - Bastasjö
12: 2009-03-12 - Fridlevstad
13: 2009-03-19 - Hasselstad
14: 2009-03-26 - Orionstugan

Diverse
Instruktioner för arrangörer
Nattcupen genom tiderna
Årets säsong
Säsongen 2008/2009
Säsongen 2007/2008
Säsongen 2006/2007
Säsongen 2005/2006
Säsongen 2004/2005
Säsongen 2003/2004
Säsongen 2002/2003
Säsongen 2001/2002
Säsongen 2000/2001
Säsongen 1999/2000
Säsongen 1998/1999
Säsongen 1998
Säsongen 1997
Säsongen 1996
Banorna från säsongen 1999/2000

Regler
13 deltävlingar varav de 8 bästa räknas enligt:
  1. 20 poäng
  2. 17 poäng
  3. 15 poäng
  4. 12 poäng
  5. 10 poäng
  6.   9 poäng
  7.   8 poäng
  8.   7 poäng
  9.   6 poäng
  10.   5 poäng
  11.   4 poäng
Fullföljt lopp sämre ån 11:a ger 3 poäng.
De löpare som har fullföljt fler än 8 lopp får räkna 3 poäng per fullföljt lopp 10, 11, 12, 13, 14 och 15.

Den som arrangerar får 3 poäng för besväret OM man lyckas vara med på någon annan deltävling (långa banan) vill säga.
Vid lika poäng räknas:
  1. Bästa totalpoäng av alla 14 lopp.
  2. Bästa totalpoäng av 13 lopp, o.s.v.
  3. Flest antal segrar.
  4. Flest antal andraplaceringar, o.s.v. ner till flest antal tiondeplaceringar.
  5. Flest antal fullföljda lopp.
  6. Flest antal starter.