Vårracet söndagsö 2009-03-22 15:13
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                      Dst Klubb                                Tid 



H80  (2)                                        3190 m                

    1 Sture Jansson              14 Emmaboda Verda OK                  52:20 
    2 Ingvar Lennart Lundgren    23 Boxholm-Mjölby OL                1:23:28 



H75  (2)                                        3190 m                

    1 Karl Åkerman               23 Motala AIF OL                      48:50 
    2 Sven Herbert Svensson       1 FK Vittus                          51:26 



H65  (15)                                       4000 m                

    1 Kjell Månsson               1 Ronneby OK                         38:20 
    2 Sivert Axelsson            14 Kalmar OK                          42:50 
    3 Jan-Ulf Karlsson           14 Nybro OK                           43:07 
    4 Thomas Kleist              23 Boxholm-Mjölby OL                  43:58 
    5 Johnny Wallinge            23 OK Kolmården                       45:27 
    6 Erling Ekelöf              14 Värend GN OL                       45:29 
    7 Göran Thour                14 Värend GN OL                       46:51 
    8 Lars-Åke Larsson           20 OK Tranan                          52:21 
    9 Ola Kleist                 23 Boxholm-Mjölby OL                  54:59 
   10 Leif Lindström             14 Nybro OK                         1:04:12 

      Bengt Andersson             1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Anders Buhré               14 Nybro OK                        ej start 
      Roland Sandholm            14 Torsås OK                       ej start 
      Stig Karlsson              14 Torsås OK                       ej start 
      Torgny Jonsson             14 Växjö AIS                       ej start 



H55  (18)                                       5090 m                

    1 Sven Roy Fransson          16 Ärla IF                            42:23 
    2 Håkan Gustafsson           23 Boxholm-Mjölby OL                  43:13 
    3 Ronny Hjalmarsson          14 Emmaboda Verda OK                  48:55 
    4 Jan Arne Danielsson        14 Kalmar OK                          50:05 
    5 Stefan Larsson             14 OK Njudung                         52:04 
    6 Jan Arne Krister Olofss     1 Ronneby OK                         52:21 
    7 Sven-Olof Larsson          14 Växjö AIS                          53:21 
    8 Häkan Algotsson            14 Torsås OK                          54:35 
    9 Kent Ekdahl                14 Emmaboda Verda OK                  54:54 
   10 Lars-Åke Åberg             14 Kalmar OK                          58:41 
   11 Rudi Olvenmyr              18 OK Tyr                             59:24 
   12 Lars-Åke Sjökvist          14 Värend GN OL                       59:51 
   13 Kenneth Karlsson           14 Nybro OK                         1:03:41 
   14 Göran Rundgren             14 Lessebo OK                       1:05:01 
   15 Jörgen Fransson            14 Emmaboda Verda OK                1:06:11 
   16 Sven Olle Söderberg         1 OK Skogsfalken                   1:07:31 
   17 Lennart Bohman              1 FK Vittus                        1:10:54 

      Johan Gustaf Ryberg         1 Stigmännen Karlshamns OK        ej start 



H45  (14)                                       5940 m                

    1 Ove Lernå                  14 Kalmar OK                          42:18 
    2 Tore Tjernlund              1 OK Vilse 87                        53:12 
    3 Magnus Porle               14 Växjö OK                           54:00 
    4 Jan Andersson              14 Hjortens SK                        54:28 
    5 Per Sandlund               14 OK Njudung                         54:34 
    6 Bo Salomonsson             14 Kalmar OK                          57:23 
    7 Arne Klintberg             14 Eksjö SOK                          58:36 
    8 Staffan Runtegen           23 Boxholm-Mjölby OL                1:01:08 
    9 Sven Giselsson              1 Ronneby OK                       1:08:09 
   10 Mats Carlsson               1 OK Vilse 87                      1:08:14 
   11 Örjan Christensson          1 OK Skogsfalken                   1:17:31 
   12 Jan-Erik Carlsson          23 Boxholm-Mjölby OL                1:40:14 

      Mats Söderberg             14 Kalmar OK                       ej start 
      Gunnar Karlsson            14 Målilla OK                      ej start 



H35  (16)                                       7040 m                

    1 Magnus Larsson              1 OK Dacke                           48:18 
    2 Ola Söderberg               1 OK Skogsfalken                     50:01 
    3 Lars Svensson              14 Målilla OK                         50:44 
    4 Anders Blomqvist            1 OK Skogsfalken                     53:08 
    5 Jonas Persson              14 Torsås OK                          57:08 
    6 Urban Anderson             14 Kexholms SK                        59:22 
    7 Mats Ljungqvist            14 Kexholms SK                      1:05:25 
    8 Tony Lövdahl               14 SOK Viljan                       1:05:46 
    9 Marcus Alexandersson       14 Kalmar OK                        1:07:14 
   10 Jimmy Alenius              23 Boxholm-Mjölby OL                1:15:35 
   11 Andreas Niemi              14 Emmaboda Verda OK                1:17:27 
   12 Stefan Reiver              14 Bodafors OK                      1:19:01 
   13 Urban Andersson            23 Boxholm-Mjölby OL                1:24:23 
   14 Patrik Lundqvist           14 Nybro OK                         1:36:07 
   15 Tony Zetterström           14 Målilla OK                       1:44:57 

      Tony Larsson                1 OK Skogsfalken                  ej start 



H21  (19)                                       8480 m                

    1 Aleksander Bernaciak       14 Nybro OK                           52:27 
    2 Johan Håkansson             1 Ronneby OK                         53:33 
    3 Jonathan Svensson          14 Växjö OK                           58:46 
    4 Fredrik Johansson          15 IFK Lidingös Skid o OK           1:02:19 
    5 Mattias Jonsson            14 Nybro OK                         1:03:16 
    6 Per Andréasson              1 OK Skogsfalken                   1:03:26 
    7 Robin Rovina                1 OK Skogsfalken                   1:04:42 
    8 Olof Nilsson                1 OK Skogsfalken                   1:05:46 
    9 Roine Schöin               13 Örkelljunga FK                   1:06:29 
   10 Måns Faxén                 14 Växjö OK                         1:11:14 
   11 Linus Pilblad               1 OK Skogsfalken                   1:13:29 
   12 Mikael Pihl                13 Lunds OK                         1:13:58 
   13 Olof Ingemarsson            1 FK Vittus                        1:21:30 
   14 Markus Almgren              1 OK Dacke                         1:26:15 
   15 Per Holmberg                1 Ronneby OK                       1:32:46 

      Daniel Johansson           14 Kalmar OK                       Ej godk. 
      Jon Nilsson                 1 Ronneby OK                      Ej godk. 
      Jimmy Olsson                1 OK Dacke                        j fullf. 
      Johan Andreasson           14 Växjö OK                        ej start 



H16  (18)                                       4990 m                

    1 Anton Johansson             1 OK Orion                           32:14 
    2 Viktor Blomqvist            1 OK Skogsfalken                     35:21 
    3 Fredrik Wennermark          1 OK Skogsfalken                     35:33 
    4 Erik Karlsson              14 Målilla OK                         39:44 
    5 Karl Reiver                14 Bodafors OK                        44:43 
    6 Björn Edvinsson             1 Ronneby OK                         45:13 
    7 Johan Sandlund             14 OK Njudung                         47:17 
    8 Viktor Tovesson             1 OK Orion                           48:16 
    9 Ludvig Berglin             14 Växjö OK                           49:39 
   10 Linus Lager                14 Nässjö OK                          56:13 
   11 Hampus Billing             14 Målilla OK                         57:11 
   12 Ludwig Ljungqvist          14 Kexholms SK                        57:14 
   13 Mikael Urdal               23 Boxholm-Mjölby OL                1:06:47 
   14 Johnny Andersson           14 Målilla OK                       1:09:47 
   15 Josef Svalbring            14 Målilla OK                       1:15:47 
   16 Erik Henckel               14 Kexholms SK                      1:22:28 

      Filip Olsson                1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Jacob Nilsson               1 Ronneby OK                      ej start 



H14  (16)                                       3790 m                

    1 Erik Andersson              1 OK Orion                           28:16 
    2 Per Edvinsson               1 Ronneby OK                         30:36 
    3 Oskar Lundqvist            14 Nybro OK                           35:51 
    4 Theodor Wahlbom             1 OK Orion                           39:30 
    5 Jakob Lindbom               1 OK Orion                           39:54 
    6 Robin Emanuelsson          14 Målilla OK                         42:00 
    7 Philip Persson              1 OK Orion                           42:54 
    8 Niklas Carlsson            23 Boxholm-Mjölby OL                  45:58 
    9 Albin Karlsson              1 OK Vilse 87                        46:09 
   10 Andreas Henrysson           1 OK Dacke                           46:46 
   11 Lukas Bökman                1 Ronneby OK                         49:23 
   12 Erik Andersson              1 Stigmännen Karlshamns OK           53:33 
   13 Herman Billing             14 Målilla OK                         59:55 
   14 Emanuel Urdal              23 Boxholm-Mjölby OL                1:04:33 

      Andreas Alenius            23 Boxholm-Mjölby OL               Ej godk. 
      Alexander Johansson         1 OK Orion                        ej start 



H12  (10)                                       2710 m                

    1 Henrik Johannesson          1 Ronneby OK                         18:48 
    2 Ola Andersson               1 Stigmännen Karlshamns OK           19:15 
    3 Johan Wennermark            1 OK Skogsfalken                     19:23 
    4 Melker Johansson            1 OK Orion                           21:18 
    5 Albin Henrysson             1 OK Dacke                           25:23 
    6 Albin Lager                14 Nässjö OK                          33:50 
    7 Erik Berglin               14 Lessebo OK                         37:10 
    8 Arne Lindström             14 Torsås OK                          42:59 

      Samuel Giselsson            1 Ronneby OK                      Ej godk. 
      Alexander Graad             1 Ronneby OK                      ej start 



H10  (7)                                        2340 m                

    1 Oscar Johansson             1 OK Dacke                           15:21 
    2 Andreas Jonsson             1 OK Orion                           16:41 
    3 Emil Pettersson             1 OK Dacke                           28:07 
    4 Carl Ekbring               14 Kexholms SK                        32:39 
    5 Axel Lindström             14 Torsås OK                          33:00 
    6 Adam Östberg                1 OK Orion                           41:56 
    7 Hjalmar Niemi              14 Emmaboda Verda OK                  43:07 



D55  (10)                                       3430 m                

    1 Margareta Larsson          14 OK Njudung                         43:19 
    2 Kerstin Hjalmarsson        14 Emmaboda Verda OK                  43:34 
    3 Tina Bakkman               14 Lessebo OK                         45:08 
    4 Marie-Louise Karlsson      14 Nybro OK                           47:05 
    5 Stina Gunnarsson           13 Härlövs IF                         50:34 
    6 Gun-Britt Fransson         14 Emmaboda Verda OK                  52:50 
    7 Ingrid Norén               23 Boxholm-Mjölby OL                  54:46 
    8 Åsgerd Bergman             20 OK Tranan                        1:08:13 
    9 Siv Larsson                14 Växjö AIS                        1:26:31 

      Britt-Marie Karlsson       14 SOK Viljan                      ej start 



D45  (3)                                        4000 m                

    1 Kristina Runemalm          14 Kalmar OK                          40:44 
    2 Margareta Skarp Runtege    23 Boxholm-Mjölby OL                  53:45 
    3 Christina Sterner          14 OK Njudung                       1:07:41 



D35  (7)                                        4610 m                

    1 Anna Ekbring               14 Kexholms SK                        44:22 
    2 Helena Karlsson            14 Nässjö OK                          46:23 
    3 Cecilia Rönnfjärd           1 OK Skogsfalken                     47:39 
    4 Anne Lindell               14 Kalmar OK                          48:30 
    5 Karolina Karlsson          14 Nybro OK                           51:07 
    6 Anne Johansson              1 OK Dacke                           55:53 

      Pernilla Bökman             1 Ronneby OK                      Ej godk. 



D21  (11)                                       5090 m                

    1 Frida Bakkman              14 SOK Viljan                         40:21 
    2 Lina Svensson               1 OK Skogsfalken                     42:24 
    3 Emelie Eklöf               14 IK Hakarpspojkarna                 42:53 
    4 Frida Nero                  6 Göteborg-Majorna OK                43:57 
    5 Sarah Lindström             1 Ronneby OK                         44:01 
    6 Anna Svensson              14 SOK Viljan                         44:36 
    7 Teres Gustavsson            6 Göteborg-Majorna OK                44:42 
    8 Pia Olsson                 14 Kalmar OK                          45:30 
    9 Anna Olsson                 1 OK Skogsfalken                     45:42 
   10 Lina Blomqvist              1 OK Skogsfalken                     48:36 
   11 Linda Larsson               1 OK Dacke                           51:48 



D16  (10)                                       4100 m                

    1 Josefine Klintberg         14 Eksjö SOK                          33:15 
    2 Maja Andersson              1 OK Dacke                           35:10 
    3 Maria Johansson            14 Torsås OK                          46:42 
    4 Marielle Andersson          1 OK Vilse 87                        47:27 
    5 Anna Jonson                 1 Ronneby OK                         48:03 
    6 Frida Danielsson           14 Vimmerby OK                        54:40 
    7 Elise Hjelm                14 Torsås OK                        1:14:00 

      Hanna Alenius              23 Boxholm-Mjölby OL               Ej godk. 
      Tove Ingvarsson             1 OK Skogsfalken                  ej start 
      Hanna Lindbom               1 OK Orion                        ej start 



D14  (9)                                        3620 m                

    1 Sanna Pettersson            1 OK Dacke                           37:55 
    2 Moa Pettersson              1 OK Dacke                           40:00 
    3 Tilda Johansson             1 OK Orion                           40:47 
    4 Klara Arnesson              1 OK Skogsfalken                     43:24 
    5 Amanda Johansson            1 OK Dacke                           56:14 
    6 Moa Wåhlin                  1 OK Skogsfalken                     59:15 

      Malin Milton               23 Boxholm-Mjölby OL               Ej godk. 
      Elin Berglin                1 OK Dacke                        ej start 
      Johanna Tovesson            1 OK Orion                        ej start 



D12  (4)                                        2710 m                

    1 Hanna Melander              1 Stigmännen Karlshamns OK           24:20 
    2 Linnéa Lindbom              1 OK Orion                           28:25 
    3 Elin Lundqvist             14 Nybro OK                           28:41 
    4 Ida Milton                 23 Boxholm-Mjölby OL                  31:54 



D10  (5)                                        2340 m                

    1 Kajsa Andersson             1 OK Orion                           25:14 
    2 Wilma Olausson             14 Målilla OK                         27:49 
    3 Ellen Wahlbom               1 OK Orion                           28:39 
    4 Alice Svensson Finndahl    14 Målilla OK                         29:16 
    5 Ellen Andersson             1 Stigmännen Karlshamns OK           34:14 



INSKOLNING  (9)                                 2340 m                

      Simon Giselsson             1 Ronneby OK                         Godk. 
      Klara Andersson             1 OK Orion                           Godk. 
      Leo Johansson               1 OK Orion                           Godk. 
      Linda Jonsson               1 OK Orion                           Godk. 
      Selma Niemi                14 Emmaboda Verda OK                  Godk. 
      Arvid Kronmar               1 FK Vittus                          Godk. 
      Oskar Karlsson             14 Målilla OK                         Godk. 
      Evelina Svensson           14 Målilla OK                         Godk. 
      Torsten Lindström          14 Torsås OK                          Godk. 



Öppen 1  (4)                                    2340 m                

    1 Anton Månsson               1 OK Orion                           24:22 
    2 Åke Östberg                 1 OK Orion                           40:27 
    3 Adam Lindbom                1 OK Orion                           46:22 
    4 Marita Algotsson           14 Torsås OK                          53:18 



Öppen 2  (8)                                    2710 m                

    1 Myrra Carlsson              1 OK Orion                           27:02 
    2 Karin Johansson            13 Malmö OK                           27:18 
    3 Håkan Niklasson            14 IK Hakarpspojkarna                 33:26 
    4 Gunnel Henrysson            1 OK Dacke                           34:20 
    5 Yvonne Svilling             1 FK Vittus                          39:23 
    6 Inger Milton               23 Boxholm-Mjölby OL                  44:40 
    7 Ylva Christensson           1 OK Skogsfalken                     49:01 
    8 Helmer Nilsson              1 OK Dacke                         1:11:46 



Öppen 4  (17)                                   3620 m                

    1 Malin Tedblad               1 OK Dacke                           43:40 
    2 Stefan Pauli                1 OK Orion                           43:58 
    3 Ronnie Persson              1 Ronneby OK                         45:22 
    4 Jörgen Larsson              1 OK Dacke                           46:59 
    5 Maja Öman                   1 OK Dacke                           47:00 
    6 Bo Svilling                 1 FK Vittus                          49:08 
    7 Anton Berglin              14 Lessebo OK                         50:43 
    8 Jenny Berglin              14 Lessebo OK                         51:29 
    9 Thommy Bergman              1 Stigmännen Karlshamns OK           52:07 
   10 Ingalill Nilsson            1 Stigmännen Karlshamns OK           55:52 
   11 Sussie Jonsson              1 Ronneby OK                         56:04 
   12 Petra Pettersson            1 OK Dacke                         1:00:33 
   13 Karin Mårtensson            4 Gotlands Bro OK                  1:04:46 
   14 Stefan Petersson           14 Kalmar OK                        1:09:22 
   15 Karin Ekebjär              14 Kalmar OK                        1:12:06 
   16 Majlis Olsson               1 OK Skogsfalken                   1:13:36 
   17 Barbro Cassing              1 Ronneby OK                       1:29:04 



Öppen 5  (6)                                    3790 m                

    1 Magnus Urdal               23 Boxholm-Mjölby OL                  41:55 
    2 Karl Erik Johansson         1 OK Dacke                           48:07 
    3 Daniel Emilsson            14 Torsås OK                          55:38 
    4 Jeanette Andersson          1 OK Dacke                           55:58 
    5 Per-Ola Melander            1 Stigmännen Karlshamns OK         1:02:22 
    6 Tony Emilsson              14 Torsås OK                        1:06:02 



Öppen 7  (14)                                   3190 m                

    1 Malin Svensson              1 OK Orion                           31:06 
    2 Linda Ingemarsson           1 FK Vittus                          34:40 
    3 Joel Valfridsson           23 Boxholm-Mjölby OL                  34:54 
    4 Tommy Nilsson              20 Rydboholms SK                      35:11 
    5 Magnus Kronmar              1 FK Vittus                          38:23 
    6 Karl Erik Jonasson         14 Kalmar OK                          41:57 
    7 Oscar Andersson            14 Kexholms SK                        42:13 
    8 Eva Gustavsson              7 Falkenbergs OK                     42:48 
    9 Elisabeth Danielsson       14 Vimmerby OK                        43:52 
   10 Karin Andersson            14 Kexholms SK                        45:59 
   11 Per Engkvist                1 Ronneby OK                         49:40 
   12 Monica Larsson             20 OK Tranan                          55:17 
   13 Marie Melander              1 Stigmännen Karlshamns OK         1:00:22 
   14 Kristina Almkvist           1 FK Vittus                        1:11:15 



Öppen 8  (12)                                   5090 m                

    1 Gabriel Bengtsson           1 Stigmännen Karlshamns OK           38:27 
    2 Fredrik Persson             1 OK Dacke                           42:49 
    3 Christian Holmberg          1 FK Vittus                          44:13 
    4 Magnus Thörnblad            1 Ronneby OK                         47:54 
    5 Bengt Krister Nilsson       1 FK Vittus                          54:27 
    6 Ulf Johansson               1 OK Dacke                           55:44 
    7 Bo Lönngren                 1 OK Dacke                           55:56 
    8 Håkan Andersson             1 OK Dacke                           56:20 
    9 Bo Jonsson                 14 Nybro OK                         1:03:08 
   10 Magnus Lager               14 Torsås OK                        1:19:30 
   10 Bengt-Göran Frantz          1 Stigmännen Karlshamns OK         1:19:30 
   12 Jonas Lager                14 Torsås OK                        1:19:34 



D18 Ultralång  (6)                              10050 m               

    1 Emma Bergman                1 OK Skogsfalken                   1:40:32 
    2 Erika Rovina                1 OK Skogsfalken                   2:01:40 

      Julia Lundquist            14 Nybro OK                        Ej godk. 
      Hanna Wåhlin                1 OK Skogsfalken                  ej start 
      Linn Johansson             15 OK Ravinen                      ej start 
      Maja Pettersson             1 OK Dacke                        ej start 



D20 Ultralång  (7)                              12080 m               

    1 Rebecka Olsson              1 OK Skogsfalken                   1:46:51 
    2 Lisa Pettersson             1 OK Dacke                         1:51:37 
    3 Mia Kaisajuntti             1 OK Skogsfalken                   1:56:40 
    4 Maria Ohlsson               1 OK Dacke                         1:56:49 
    5 Louise Carlsson            23 Boxholm-Mjölby OL                2:01:21 
    6 Sarah Tibell               23 Linköpings OK                    2:05:17 
    7 Britta Norén               23 Boxholm-Mjölby OL                2:09:51 



D21 Ultralång  (2)                              14220 m               

      Maria Arvidsson             6 Göteborg-Majorna OK             Ej godk. 
      Cecilia Bratt               1 OK Orion                        Ej godk. 



D35 Ultralång  (3)                              10510 m               

    1 Christina Smedberg          1 OK Skogsfalken                   1:33:13 
    2 Kristina G Andersson        1 OK Dacke                         1:59:48 
    3 Sara Giselsson              1 Ronneby OK                       2:21:45 



D40 Ultralång  (4)                              9020 m                

    1 Annika Josefsson            1 OK Dacke                         1:48:23 
    2 Annelie Alenius            23 Boxholm-Mjölby OL                2:02:32 

      Cecilia Lingerud            1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Eva Pettersson              1 OK Dacke                        ej start 



D45 Ultralång  (1)                              9020 m                

    1 Lena Henriksson             1 Ronneby OK                       1:43:33 



D50 Ultralång  (3)                              7780 m                

    1 Ann-Christin Nero           1 Ronneby OK                       1:23:49 
    2 Annika Frantz               1 Stigmännen Karlshamns OK         1:41:18 

      Birgitta Olsson             1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 



D55 Ultralång  (3)                              7780 m                

    1 Lena Söderberg              1 OK Skogsfalken                   1:43:12 
    2 Kristin Johansson           1 OK Dacke                         2:03:03 
    3 Gunilla Andersson           1 OK Dacke                         2:32:37 



D60 Ultralång  (5)                              6230 m                

    1 Bigge Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK         1:18:41 
    2 Margret Elisabet Karlss     1 OK Skogsfalken                   1:24:15 
    3 Lisbeth Karlsson           14 Vaggeryds SOK                    1:24:21 
    4 Eva Britt Maria Björkma    18 OK Tyr                           1:24:31 

      Ros-Mari Karlsson          14 Nybro OK                        ej start 



D65 Ultralång  (2)                              6230 m                

    1 Birgitta Olsson             1 Ronneby OK                       1:10:46 
    2 Inga-Lill Wikingsson        1 Stigmännen Karlshamns OK         1:24:11 



H18 Ultralång  (10)                             13230 m               

    1 Måns Sandgren               1 OK Orion                         1:36:01 
    2 Pontus Petersson           14 Nybro OK                         1:37:31 
    3 Johan Engström              1 OK Orion                         1:41:17 
    4 Anton Wiberg                1 OK Skogsfalken                   1:49:27 
    5 Jonathan Anderson          14 Kexholms SK                      2:00:32 

      Tobias Nilsson              1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Anton Österblad             1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Emil Nilsson               14 Torsås OK                       Ej godk. 
      Felix Larsson               1 OK Skogsfalken                  ej start 
      Fredrik Henriksson          1 Ronneby OK                      ej start 



H20 Ultralång  (4)                              15930 m               

    1 Rasmus Elmelid             13 Skåneslättens OL                 1:49:55 
    2 Olof Sandgren               1 OK Orion                         1:50:01 
    3 Marcus Andersson           13 OK Pan-Kristianstad              1:54:08 
    4 Jon Henriksson              1 OK Skogsfalken                   2:47:11 



H21 Ultralång  (18)                             19820 m               

    1 Erik Johansson              7 Halmstad OK                      2:04:56 
    2 Daniel Nilsson              1 OK Orion                         2:11:50 
    3 Emil Fager                  1 OK Orion                         2:13:48 
    4 Jakob Bengtsson             1 Stigmännen Karlshamns OK         2:54:22 
    5 Tom Olausson                1 OK Orion                         2:55:47 
    6 Anders Persson             14 Växjö OK                         3:03:47 
    7 Jacob Svensson              1 Ronneby OK                       3:13:34 
    8 Valters Abolins             1 OK Orion                         3:16:49 
    9 Björn Andersson             1 OK Dacke                         3:18:02 
   10 Emil Berger                 1 OK Orion                         3:32:04 

      Daniel Runemalm            14 Nybro OK                        Ej godk. 
      Rikard Sager                1 OK Orion                        Ej godk. 
      Håkan Gunnarsson            1 OK Orion                        Ej godk. 
      Martin Söderberg            1 OK Orion                        Ej godk. 
      David Engström              1 OK Orion                        Ej godk. 
      Anatolijs Tarasovs         16 Ärla IF                         Ej godk. 
      Jon Andersson               1 OK Orion                        ej start 
      Oskar Johansson             1 OK Dacke                        ej start 



H35 Ultralång  (3)                              16260 m               

    1 Håkan Aronsson              1 FK Vittus                        3:47:45 
    2 Anders Malmqvist            1 FK Vittus                        4:02:48 

      Jonas K Johansson           1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 



H40 Ultralång  (9)                              12680 m               

    1 Marko Karkulehto            1 OK Vilse 87                      1:50:17 
    2 Peter Andersson             1 Stigmännen Karlshamns OK         1:57:26 
    3 Jens Nilsson                1 OK Skogsfalken                   1:57:51 
    4 Fredrik Smedberg            1 OK Skogsfalken                   2:06:36 
    5 Jonas Johansson             1 OK Skogsfalken                   2:06:40 
    6 Åke Larsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK         2:07:19 
    7 Rickard Danielsson         14 Vimmerby OK                      2:22:13 

      Patrik Wåhlin               1 OK Skogsfalken                  Ej godk. 
      Stefan Berglin              1 OK Dacke                        Ej godk. 



H45 Ultralång  (6)                              12050 m               

    1 Thomas Henmyr               1 OK Vilse 87                      1:40:34 
    2 Lars-Olof Lundquist        14 Nybro OK                         1:50:45 
    3 Göran Månsson               1 OK Dacke                         1:51:33 
    4 Pontus Larsson              1 OK Skogsfalken                   1:51:34 
    5 John E Eriksson            14 Växjö OK                         2:00:00 
    6 Ulf Nilsson                 1 OK Skogsfalken                   2:02:51 



H50 Ultralång  (6)                              12050 m               

    1 Göran Valfridsson          23 Boxholm-Mjölby OL                1:41:46 
    2 Erik Axelsson              23 Boxholm-Mjölby OL                1:44:23 
    3 Håkan Anders Forsman        1 Ronneby OK                       1:46:37 
    4 Roger Thörn                 1 OK Vilse 87                      1:51:55 
    5 Ingemar Månsson             1 Ronneby OK                       1:57:20 
    6 Per Nilsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK         1:58:57 



H55 Ultralång  (14)                             10510 m               

    1 Christer Kaisajuntti        1 OK Skogsfalken                   1:33:33 
    2 Jan Svensson                1 OK Skogsfalken                   1:33:43 
    3 Ulf Svensson               14 OK Njudung                       1:35:39 
    4 Tord Jörgen Nilsson         1 Ronneby OK                       1:36:34 
    5 Bengt Strindhagen           1 FK Vittus                        1:42:52 
    6 Willy Olsson                1 OK Skogsfalken                   1:43:05 
    7 Kenneth Fager               1 OK Dacke                         1:47:45 
    8 Åke Ohlson                  1 OK Skogsfalken                   1:52:14 
    9 Lennart Jakobson           20 Tibro OK                         1:59:09 
   10 Nils-Arne Håkansson         1 Stigmännen Karlshamns OK         2:01:28 
   11 Jürgen Ziesche                LOK Berlin                       2:09:20 
   12 Micael Frenzel                LOK Berlin                       2:25:56 

      Stefan Carlsson            14 SOK Viljan                      ej start 
      Göran Svenson              14 SOK Viljan                      ej start 



H60 Ultralång  (6)                              10050 m               

    1 Lars Gustav Ingv Bergma    20 OK Tranan                        1:33:23 
    2 Tommy Olsson                1 OK Dacke                         1:38:25 
    3 Owe Nilsson                 1 Stigmännen Karlshamns OK         1:47:08 
    4 Aymonn Andersson            1 OK Dacke                         2:03:46 

      Lars-Gunnar Bengtsson       1 Stigmännen Karlshamns OK        Ej godk. 
      Ulf Göran Conny Svahn       1 Ronneby OK                      ej start 



H65 Ultralång  (4)                              7780 m                

    1 Björn Linnersjö             1 OK Orion                         1:10:08 
    2 Göran Andersson             1 Stigmännen Karlshamns OK         1:18:37 
    3 Ingemar Andersson           1 OK Orion                         1:35:19 
    4 Evert Oskarsson             1 Skogsvandrarna                   2:02:25 



H70 Ultralång  (6)                              6230 m                

    1 Leif Sjögren                1 OK Orion                         1:18:51 
    2 Sven Gyberg                 1 OK Skogsfalken                   1:19:01 
    3 Göran Folkesson             1 Ronneby OK                       1:30:38 
    4 Allan Håkansson            14 SOK Viljan                       1:31:46 
    5 Bernt Roland Ing Ekelöf     1 Stigmännen Karlshamns OK         1:46:05 
    6 Rune Bengtsson              1 Ronneby OK                       2:20:31